Laos’taki dövülmüş yoldan: Bolaven Platosu

Maceracı Kate, bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan bir satın alma işlemi yaparsanız, size ek bir masraf olmadan tazminat yapacağım. Teşekkürler!

Twitter’da paylaş
Facebook’ta Paylaş
Pinterest’te Paylaş
E -posta ile paylaş

Güney Laos’un Bolaven Platosu’nda küçük bir benzin istasyonundayım, bayana tam olarak ne kadar ihtiyacım olduğunu açıklamaya çalışıyorum. Neredeyse boş yakıt göstergeme işaret ediyorum; El kitabı pompasını krank ederken bana hortumu tutuyor.

Ve sonra ona ne kadar borçlu olduğumu tam olarak bulmalıyım. İkimiz de diğerinin dilinin ikiden fazla kelimesini konuşmuyoruz, aynı zamanda başını sallamak ve gülümsemek sayılarla uğraşırken sizi uzağa götürmez.

İPhone’umu çıkarıyorum ve hesap makinesi uygulamasını çekiyorum. Güneydoğu Asya’daki birçok satıcı, turistlere maliyet göstermek için hesap makinelerini getiriyor, ancak bu bayan birçok turist gördüğü bir yöntem yok. Sayılar yazmaya devam ediyorum; Başını sallıyor.

Ona iPhone’u veriyorum. Ekran seçtiği sayılarla doldurulurken, bir düğmeye ve ışıklarla anlaşmasına tereddütle basar.

Burada, uzak Laos’ta, bir iPhone’u tam olarak nasıl kullanacağına dair bölgesel bir bayana rehberlik ediyorum. Hayatlarımız daha farklı olamazdı, ancak burada Steve Jobs’un el işçiliğine hayran kaldık.

Laos’a giden çoğu backpacker, Vientiane’den Vang Vieng’e, Luang Prabang’a kadar iyi trod yolunu alır, sonra hemen ülkeyi terk eder. Kesinlikle bu yolu bir noktada almayı planlarken, daha fazlasına gitmek istediğim bir bölge vardı: Güney Laos.

Güney Laos’un kuzeyden çok daha az turisti var ve aynı zamanda dövülmüş yoldan uzakta hissediyor. Bu bölge ile birlikte Bolaven Platosu, Evden Kahve Plantasyonları, Şelaleler, Stilts’teki Evler ve şimdiye kadar karşılaşacağınız en dost canlısı gençlerden birkaçı.

Bangkok’tan güney Laos’a ulaşmak için Tayland’ın kuzeydoğu bölgesi Isan’daki Ubon Ratchathani’ye bir gecede tren aldım. Ubon’dan, iki saatlik bir otobüs gezisi ve Güney Laos’un en büyük şehri Pakse’ye sınır geçişiydi.

Pakse’de bir motosiklet kiraladım ve Bolaven Platosu ile iki günlük bir gezi düzenledim. O bisiklete atladığım andan itibaren dikkat çekici hissettim – toprak yolları aşağı doğru sallamak, ara sıra çukurla zıplamak, uzun saçlarım arkamda vahşi uçan.

Ve evet, güneş kremi yanı sıra kırmızı kirin ince bir macunu ile kaplıydım ve ara sıra hata yüzüne vurdum, ancak umursamadım – çoğunlukla geçişli bölge ile sürme hissi yok. İki gün içinde beş yabancıdan daha azını fark ettim, aynı zamanda tek solo kadınım.

Sürdüğüm her yerde çocuklar sallanacak ve “Merhaba!” Diye bağırırdı. Bir grup okul çocuğunu geçtim, aynı zamanda atlamaya başladılar ve heyecanı göstermeye başladı. Bir ünlü gibi hissettim!

Tat Lo’dan çok uzak değil, bu sevimli bit çocuklar beni köylerinin etrafında bir yürüyüşe çıkardı!

Yaklaşık iki saatin yanı sıra Pakse’den Tat Lo’ya seyahat edebilirsiniz, ancak daha yavaş giderseniz, bölgeye göz atıp yol boyunca durursanız buna değer. Bütün günü alın, sonra geceyi Tat Lo’da geçirin ve ertesi gün Pakse’ye geri dön. Mükemmel bir güzergah.

Tat Lo, güney Laos’taki daha ünlü şelalelerden biridir ve etrafına küçük bir kasaba ortaya çıkmıştır. Çoğu insan otobüsle ortaya çıkıyor, bu yüzden yolda birkaç yabancı gördüm.

Bu yolculuğu yapmak için başka bir neden mi? O ucuz. Bir restoran yemeği nadiren 1 $ ‘dan fazla, büyük bir Beerlao’nun maliyeti yaklaşık 0,80 $, ayrıca bir balkon ve nehir masrafı 4 $ manzaralı bungalov.

Şahsen, Tat Lo’nun büyük bir sırt çantası varış yeri haline gelmesi için büyük bir prospektif olduğuna inanıyorum. Wifi ve bazı batı tuvaletleri koyduklarında, yani! Muhteşem yer ve gelişen sahne arasında, daha kurulmasının yanı sıra backpacker otobüsleri gelmesi sadece bir zaman meselesidir.

Tercüme: Koh Lanta hakkında belirttiğim gibi, Railay hakkında belirttiğim gibi, şimdi gidin. Şimdi Tat Lo’ya gidin, motosikletle git, aynı zamanda sakin Hamlet için görün. Yol Pai’de olduğu gibi çok sayıda Falang ile dolu olana kadar beklemeyin. Hayal edebilirsiniz?!

Çok az yabancı ziyaretçi gören bir yolda yalnızlığın tadını çıkarmak için geç değil. Git, şimdi git, aynı zamanda gerçekten harika bir konumun tadını çıkarın.

Katenever’den e -posta güncellemeleri alın bir yayını kaçırın. Her zaman abonelikten çıkın!

İlk NameFirst Adı
Son Namelast Adı
E -postanız e -postanız
Göndermek

Twitter’da paylaş
Facebook’ta Paylaş
Pinterest’te Paylaş
E -posta ile paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post